Herman Usta's workbench // Herman Usta'nın tezgahı

Herman Ogsar is a master stone setter. I took stone setting lessons from him a couple of years ago. As my teacher, he's been an indispensable part of my metalsmithing journey. His workbench is always messy, but he somehow finds the right tool he needs in a matter of seconds. I've offered a couple times to help him organize, but he always tells me that he can't work in a pristine environment, 'I like messiness' he says. 

It reminded me of a phrase from Bruce Mau's 'Incomplete Manifesto for Growth': Don’t clean your desk. You might find something in the morning that you can’t see tonight.

(Follow Herman Ogsar on Instagram @hermanatwork)

--

Herman usta mıhlama ustasıdır. İki sene önce kendisinden mıhlama kalfalık ve ustalık derslerini almıştım. O gün bu gündür yollarımız hep kesişiyor, hatta ne şanslıyım ki haftada bir kaç gün onunla yan yana çalışma fırsatı buluyorum. Tezgahı hep dağınık, karman çorman bir vaziyette olsa da hep bir şekilde doğru aletleri bir iki saniyede buluverir. Kaç kere 'Ustam şurayı bir toplayayım size' demişimdir, 'Ben topluyken çalışamıyorum, dağınıklığı seviyorum' diye cevap verir. 

Mimar Bruce Mau'ın manifestosu gelir aklıma, orada şunu der; 'Masanızı hiçbir zaman temizlemeyin. Sabah, akşam göremediğiniz bir şeyi görebilirsiniz.'

(Herman Usta'nın Instagram hesabı @hermanatwork)